Professional Rodeo Cowboys Association
PRCA RAM WORLD STANDINGS
ProRodeo Gear Official Merchandise Of The PRCA

2019 Rodeo Results



RODEOHOUSTON
Houston, Texas, Feb. 25-Mar. 16

Super Series 1
Bareback Riding: First round:
1. Jake Vold, 90 points on Bailey Pro Rodeo's Easy Money, $3,000; 2. Clint Laye, 88, $2,000; 3. Wyatt Denny, 86, $1,000; 4. Ty Taypotat, 83, $750. Second round: 1. Jake Vold, 89 points on Vold Rodeo Company's Sun Glow, $3,000; 2. Wyatt Denny, 85, $2,000; 3. (tie) Clayton Biglow and Casey Colletti, 83, $875 each. Third round: 1. Jake Vold, 87 points on Cervi Brothers Rodeo's Classic Equine's Fires Easy, $3,000; 2. Clint Laye, 86, $2,000; 3. Wyatt Denny, 85, $1,000; 4. Connor Hamilton, 84, $750. Semifinal qualifiers: 1. Jake Vold, $9,000; 2. (tie) Clint Laye and Wyatt Denny, $4,000; 4. Clayton Biglow, $875. 
Steer wrestling: First round: 1. J.D. Struxness, 4.2 seconds, $3,000; 2. Blake Knowles, 4.6, $2,000; 3. Luke Branquinho, 5.0, $1,000; 4. Cody Cabral, 5.4, $750. Second round: 1. Dakota Eldridge, 3.5 seconds, $3,000; 2. Will Lummus, 3.6, $2,000; 3. Clayton Hass, 4.9, $1,000; 4. Cameron Morman, 5.2, $750. Third round: 1. Dakota Eldridge, 3.8 seconds, $3,000; 2. Blake Knowles, 5.0, $2,000; 3. Cody Cabral, 5.2, $1,000; 4. Will Lummus, 5.9, $750. Semifinal qualifiers: 1. Dakota Eldridge, $6,000; 2. Blake Knowles, $4,000; 3. J.D. Struxness, $3,000; 4. Will Lummus, $2,750. 
Team Roping: First round: 1. Dustin Egusquiza/Kory Koontz, 5.2 seconds, $3,000; 2. Clay Smith/Jake Long, 5.6, $2,000; 3. Rhen Richard/Quinn Kesler, 6.9, $1,000; 4. Spencer Mitchell/Russell Cardoza, 8.5, $750. Second round: 1. Dustin Egusquiza/Kory Koontz, 4.9 seconds, $3,000 each; 2. Cody Snow/Wesley Thorp, 5.3, $2,000; 3. Clay Smith/Jake Long, 6.1, $1,000; 4. Rhen Richard/Quinn Kesler, 6.2, $750. Third round: 1. Cody Snow/Wesley Thorp, 5.3 seconds, $3,000 each; 2. Dustin Egusquiza/Kory Koontz, 6.5, $2,000; 3. Rhen Richard, 10.8, $1,000; no other qualified runs. Semifinal qualifiers: 1. Dustin Egusquiza/Kory Koontz, $8,250 each; 2. Cody Snow/Wesley Thorp, $5,250; 3. (tie) Rhen Richard/Quinn Kesler and Clay Smith/Jake Long, $3,000. 
Saddle Bronc riding: First round: 1. Spencer Wright, 87 points on Vold Rodeo’s Painted Bear, $3,000; 2. Zeke Thurston, 86, $2,000; 3. Clay Elliott, 83, $1,000; 4. (tie) Brody Cress and Isaac Diaz, 82, $375 each. Second round: 1. Taos Muncy, 89 points on Bailey Pro Rodeo's Ripcord, $3,000; 2. Sterling Crawley, 87, $2,000; 3. (tie) Zeke Thurston and Clay Elliott, 83, $875 each. Third round: 1. Chase Brooks, 87 points on Cervi Rodeo's Mood Swings, $3,000; 2. (tie) Sterling Crawley and Zeke Thurston, 86, $1,500 each; 4. Spencer Wright, 84, $750. Semifinal qualifiers: 1. Zeke Thurston, $4,375; 2. Spencer Wright, $3,750; 3. Sterling Crawley, $3,500; 4. Chase Brooks, $3,000. 
Tie-Down roping: First round: 1. Trevor Brazile, 9.2 seconds, $3,000; 2. Tuf Cooper, 9.7, $2,000; 3. (tie) Ryle Smith and Caleb Smidt, 11.1, $875 each. Second round: 1. Caleb Smidt, 9.2, $3,000; 2. Tyson Durfey, 9.3, $2,000; 3. Trevor Brazile, 10.4, $1,000; 4. Ryle Smith, 11.3, $750. Third round: 1. Caleb Smidt, 8.6 seconds, $3,000; 2. Tyson Durfey, 9.6, $2,000; 3. Tuf Cooper, 9.9, $1,000; 4. Rhen Richard, 10.4, $750. Semifinal qualifiers: 1. Caleb Smidt, $6,875; 2. (tie) Tyson Durfey and Trevor Brazile, $4,000 each; 4. Tuf Cooper, $3,000. 
Barrel racing: First round: 1. Kaylee Gallino, 14.53 seconds, $3,000; 2. Shali Lord, 14.67, $2,000; 3. Lacinda Rose, 14.74, $1,000; 4. Kylie Weast, 14.85, $750. Second round: 1. Kaylee Gallino, 14.44 seconds, $3,000; 2. Jessica Routier, 14.55, $2,000; 3. Shelly Anzick, 14.66, $1,000; 4. Lacinda Rose, 14.70, $750. Third round: 1. Jessica Routier, 14.35 seconds, $3,000; 2. Jessie Telford, 14.43, $2,000; 3. Shali Lord, 14.52, $1,000; 4. Lacinda Rose, 14.69, $750. Semifinal qualifiers: 1. Kaylee Gallino, $6,000; 2. Jessica Routier, $5,000; 3. Shali Lord, $3,000; 4. Lacinda Rose, $2,500. 
Bull riding: First round: 1. Trevor Kastner, 88 points on Cervi Brothers Rodeo’s Mercenary, $3,000; 2. (tie) Cooper Davis and Elijah Mora, 84, $1,500 each; 4. Eli Vastbinder, 80, $750. Second round: 1. J.W. Harris, 89 points on Hurst Pro Rodeo's Cheecho, $3,000; 2. Eli Vastbinder, 86, $2,000; 3. Trevor Kasner, 83, $1,000; 4. Elijah Mora, 76, $750. Third round: 1. Tyler Bingham, 89 points on Hurst Pro Rodeo's Fire and Lace, $3,000; 2. (tie) Trevor Kastner and J.W. Harris, 87, $1,500 each; 4. Riker Carter, 85, $750. Semifinal qualifiers: 1. Trevor Kastner, $5,500; 2. J.W. Harris, $4,500; 3. Tyler Bingham, $3,000; 4. Eli Vastbinder, $2,750. 

Super Series 2
Bareback Riding: First round: 
1. 
Logan Patterson, 88 points on Bailey Pro Rodeo's Capone, $3,000; 2. Morgan Wilde, 84, $2,000; 3. (tie) Lane McGehee and Luke Creasy, 80, $875 each. Second round: 1. Logan Patterson, 85 points on Cervi Championship Rodeo's Hangover, $3,000; 2. Lane McGehee, 83, $2,000; 3. Morgan Wilde, 78, $1,000; 4. Pascal Isabelle, 77, $750. Third round: 1. Morgan Wilde, 85 points on Cervi Rodeo's Oil Held Hostage, $3,000; 2. Zach Hibler, 84, $2,000; 3. (tie) Luke Creasy, 82, $875 each. Semifinal qualifiers: 1. (tie) Logan Patterson and Morgan Wilde, $6,000 each; 3. Lane McGehee, $3,750; 4. Zach Hibler, $2,000. 
Steer wrestling: First round: 1. Trevor Knowles, 5.5 seconds, $3,000; 2. Cole Edge, 5.9, $2,000; 3. Olin Hannum, 6.5, $1,000; 4. Timmy Sparing, 11.0, $750. Second round: 1. (tie) Tanner Brunner and Cole Edge, 5.0 seconds, $2,500 each; 3. Chason Floyd, 5.6, $1,000; 4. Timmy Sparing, 5.8, $750. Third round: 1. Sterling Lambert, 4.2 seconds, $3,000; 2. Tanner Brunner, 5.0, $2,000; 3. Trevor Knowles, 5.2, $1,000; 4. Timmy Sparing, 5.5, $750. Semifinal qualifiers: 1. (tie) Cole Edge and Tanner Brunner, $4,500 each; 3. Trevor Knowles, $4,000; 4. Sterling Lambert, $3,000. 
Team roping: First round: 1. Jake Cooper/Caleb Anderson, 5.7 seconds, $3,000; 2. Blake Texeira/Jade Corkill, 6.3, $2,000; 3. Jesse Stipes/Jake Smith, 6.6, $2,000; 4. Zac Small/Levi Lord, 8.7, $750. Second round: 1. Jake Cooper/Caleb Anderson, 6.4 seconds, $3,000; 2. Blake Texeira/Jade Corkill, 7.0, $2,000; 3. Joshua Torres/Jonathan Torres, 12.0, $1,000; 4. Billy Bob Brown/Shay Carroll, 12.4, $750. Third round: 1. Billy Bob Brown/Shay Carroll, 5.2 seconds, $3,000 each; 2. Paul David Tierney/Tanner Braden, 5.3, $2,000; 3. Jake Cooper/Caleb Anderson, 5.6, $1,000; Nelson Wyatt/Matt Kasner, 6.0, $750. Semifinal qualifiers: 1. Jake Cooper/Caleb Anderson, $7,000 each; 2. Blake Texeira/Jade Corkill, $4,000; 3. Billy Bob Brown/Shay Carroll, $3,750; 4. Paul David Tierney/Tanner Braden, $2,000. 
Saddle Bronc riding: First round: 1. Jesse Wright, 82 points on Bailey Pro Rodeo's Dancing Bear, $3,000; 2. (tie) Dusty Hausauer and Sam Kelts, 80, $1,500 each; 4. Jake Finlay, 77, $750. Second round: 1. (tie) Jesse Wright, on Cervi Rodeo's Hell on Wheels and Hardy Braden, on Cervi Rodeo's Hero, 79 points, $2,500 each; 3. Ross Griffin, 77, $1,000; 4. Sam Kelts, 75, $750. Third round: 1. Sam Kelts, 85 points on Bailey Pro Rodeo's Rodeo Houston, $3,000; 2. (tie) Dusty Hausauer and Ross Griffin, 83, $1,500 each; 4. Hardy Braden, 81, $750. Semifinal qualifiers: 1. Jesse Wright, $5.500; 2. Sam Kelts, $5,250; 3. Hardy Braden, $3,250; 4. Dusty Hausauer, $3,000. 
Tie-Down roping: First round: 1. Jordan Ketscher, 11.5 seconds, $3,000; 2. Cody Quaney, 11.8, $2,000; 3. Scott Kormos, 12.6, $1,000; 4. Kody Mahaffey, 15.1, $750. Second round: 1. Jesse Clark, 11.6 seconds, $3,000; 2. Fred Whitfield, 11.9, $2,000; 3. Kody Mahaffey, 13.5, $1,000; 4. Jordan Ketscher, 13.7, $750. Third round: 1. Jesse Clark, 9.8 seconds, $3,000; 2. Kody Mahaffey, 10.6, $2,000; 3. Fred Whitfield, 11.0, $1,000; 4. J.C. Malone, 14.5, $750. Semifinal qualifiers: 1. Jesse Clark, $6,000; 2. (tie) Kody Mahaffey and Jordan Ketscher, $3,750 each; 4. Fred Whitfield, $3,000.
Barrel racing: First round: 1. Tiany Schuster, 14.46 seconds, $3,000; 2. Ericka Nelson, 14.81, $2,000; 3. Tracy Nowlin, 14.89, $1,000; 4. Carmel Wright, 14.90, $750. Second round: 1. Carmel Wright, 14.47 seconds, $3,000; 2. Tiany Schuster, 14.56, $2,000; 3. Tracy Nowlin, 14.65, $1,000; 4. Ericka Nelson, 14.85, $750. Third round: 1. Tracy Nowlin, 14.39 seconds, $3,000; 2. Ericka Nelson, 14.52, $2,000; 3. Carmel Wright, 14.58, $1,000; 4. Tiany Schuster, 14.62, $750. Semifinal qualifiers: 1. Tiany Schuster, $5,750; 2. Tracy Nowlin, $5,000; 3. (tie) Carmel Wright and Ericka Nelson, $4,750 each.
Bull riding: First round: *1. Garrett Smith, 93 points on Hurst Rodeo's Yellow Hair, $3,250; 2. Stetson Wright, 90, $2,250; 3. Dalan Duncan, 82, 1,250; no other qualified rides. Second round: 1. Dylan Vick, 90 points on Hurst Pro Rodeo's Prime Time, $3,000; 2. Brody Yeary, 85, $2,000; 3. Elliot Jacoby, 84, $1,000; 4. Dalan Duncan, 83, $750. Third round: 1. Stetson Wright, 89 points on Cervi Brothers Rodeo's Po' Boy, $3,875; 2. Dylan Vick, 72, $2,875; no other qualified rides. Semifinal qualifiers: 1. (tie) Stetson Wright and Dylan Vick, $5,000 each; 3. Garrett Smith, $3,000; 4. Brody Yeary, $2,000. *(all totals include ground money). 

Super Series 3

Bareback Riding: First round: 
1. Steven Peebles, 82 points on Cervi Championship Rodeo's Classic Equines Last Pet, $3,000; 2. (tie) Blade Elliott and Tyler Nelson, 80, $1,500 each; 4. (tie) Devan Reilly and Blake Smith, 78, $375 each. Second round: 1. Steven Peebles, 82 points on Cervi Rodeo's Dust Storm, $3,000; 2. Devan Reilly, 81, $2,000; 3. Tyler Nelson, 79, $1,000; 4. Grant Denny, 78, $750. Third round: 1. Steven Peebles, 88 points on Calgary Stampede's You See Me, $3,000; 2. Grant Denny, 86, $2,000; 3. Austin Foss, 85, $1,000; 4. (tie) Trenton Montero and Tyler Nelson, 82, $375 each. Semifinal qualifiers: 1. Steven Peebles, $9,000; 2. Tyler Nelson, $2,875; 3. Grant Denny, $2,750; 4. Devan Reilly, $2,375. 
Steer wrestling: First round: 1. Rowdy Parrot, 4.2 seconds, $3,000; 2. Dirk Tavenner, 4.7, $2,000; 3. Tristan Martin, 4.9, $1,000; 4. Jesse Brown, 5.1, $750. Second round: 1. Josh Garner, 4.4 seconds, $3,000; 2. Cody Devers, 5.2, $2,000; 3. Jesse Brown, 5.7, $1,000; 4. Rowdy Parrott, 5.8, $750. Third round: 1. Rowdy Parrott, 4.2 seconds, $3,000; 2. Josh Garner, 4.5, $2,000; 3. Jesse Brown, 4.6, $1,000; 4. Dirk Tavenner, 5.0, $750. Semifinal qualifiers: 1. Rowdy Parrott, $6,750; 2. Josh Garner, $5,000; 3. (tie) Jesse Brown and Dirk Tavenner, $2,750 each. 
Team roping: First round: 1. Matt Sherwood/Tyler Worley, 5.0 seconds, $3,000 each; 2. Cory Kidd V/Logan Medlin, 6.1, $2,000; 3. Kolton Schmidt/Jeremy Buhler, 6.5, $1,000; 4. Charly Crawford/Patrick Smith, 7.3, $750. Second round: 1. Matt Sherwood/Tyler Worley, 5.3 seconds, $3,000; 2. Kolton Schmidt/Jeremy Buhler, 5.6, $2,000; 3. Andrew Ward/Reagan Ward, 6.8, $1,000; 4. Logan Olson/Blaine Vick, 11.2, $750. Third round: 1. Matt Sherwood/Tyler Worley, 5.3 seconds, $3,000; 2. Bart Brunson/Trace Porter, 5.5, $2,000; 3. Jr. Dees, 6.1, $1,000; 4. Andrew Ward/Reagan Ward, 6.2, $750. Semifinal qualifiers: 1. Matt Sherwood/Tyler Worley, $9,000; 2. Kolton Schmidt/Jeremy Buhler, $3,000; 3. (tie) Bart Brunson/Trace Porter and Cory Kidd V/Logan Medlin, $2,000 each.
Saddle Bronc riding: First round: 1. Colt Gordon, 82 points on Cervi Championship Rodeo's Fancy Frank, $3,000; 2. Bradley Harter, 81, $2,000; 3. Dawson Hay, 80, $1,000; 4. Tyrel Larsen, 74, $750. Second round: 1. Dawson Hay, 85 points on Big Rafter Rodeo's Nutcracker, $3,000; 2. Stetson Wright, 80, $2,000; 3. (tie) Kolby Wanchuck and Tyrel Larsen, 76, $375 each. Third round: 1. Bradley Harter, 88 points on Calgary Stampede's Zealous Departure, $3,000; 2. Kolby Wanchuck, 82, $2,000; 3. Stetson Wright, 80, $1,000; 4. Ty Manke, 72, $750. Semifinal qualifiers: 1. Bradley Harter, $5,000; 2. Dawson Hay, $4,000; 3. (tie) Stetson Wright and Colt Gordan, $3,000. 
Tie-Down roping: First round: 1. Cimarron Boardman, 10.6 seconds, $3,000; 2. Tyler Milligan, 10.9, $2,000; 3. Riley Pruitt, 11.4, $1,000; 4. (tie) Marcos Costa and Monty Lewis, 13.7, $375 each. Second round: 1. Westyn Hughes, 10.1 seconds, $3,000; 2. Riley Pruitt, 12.8, $2,000; 3. Cimarron Boardman, 13.7, $1,000; 4. Clint Cooper, 20.6, $750. Third round: 1. Tyler Milligan, 8.7 seconds, $3,000; 2. Jake Hannum, 10.5, $2,000; 3. Marcos Costa, 11.4, $1,000; 4. (tie) Riley Pruitt and Cimarron Boardman, 11.7, $375 each. Semifinal qualifiers: 1. Tyler Milligan, $5,000; 2. Cimarron Boardman, $4,375; 3. Riley Pruitt, $3,375; 4. Westyn Hughes, $3,000. 
Barrel racing: First round: 1. Jessi Fish, 14.34 seconds, $3,000; 2. Teri Bangart, 14.37, $2,000; 3. Christine Laughlin, 14.50, $1,000; 4. Jimmie Smith, 14.94, $750. Second round: 1. Teri Bangart, 14.34 seconds, $3,000; 2. Tillar Murray, 14.50, $2,000; 3. Jimmie Smith, 14.54, $1,000; 4. Jana Bean, 14.58, $750. Third round: 1. Teri Bangart, 14.39 seconds, $3,000; 2. Tillar Murray, 14.78, $2,000; 3. Nikki Hansen, 14.81, $1,000; 4. Jessi Fish, 14.89, $750. Semifinal qualifiers: 1. Teri Bangart, $8,000; 2. Tillar Murray, $4,000; 3. Jessi Fish, $3,750; 4. Jimmie Smith, $1,750. 
Bull riding: First round: 1. Aaron Williams, 86 points on Hurst Pro Rodeo's Fire N Ice, $3,250; 2. (tie) Aaron Pass and Lon Danley, 81, $1,750 each; no other qualified rides. Second round: 1. (tie) Clayton Sellars, on Cervi Brother's Rodeo's Back in Black and Trey Kimzey, on Cervi Championship Rodeo's Deuces, $2,750 each; 3. Lon Danley, 79, $1,000; no other qualified rides. Third round: 1. Wacey Finkbeiner, 86 points on Four L & Diamond S Rodeo's Space Unicorn, $3,250; 2. Lon Danley, 84, $2,250; 3. Aaron Williams, 81, $1,250; no other qualified rides, Semifinal qualifiers: 1. Lon Danley, $4,500; 2. Aaron Williams, $4,000; 3. Wacey Finkbeiner, $3,000; 4. Clayton Sellars, $2,500. *(all totals include ground money).

Super Series 4
Bareback Riding: First round: 1. Cody Kiser, 85 points on Calgary Stampede's Zaka Kibitz, $3,000; 2. (tie) Jake Brown and Bill Tutor, 84, $1,500 each; 4. Kody Lamb, 80, $750. Second round: 1. Kaycee Feild, 90 points on Calgary Stampede's Welcome Delivery, $3,000; 2. (tie) Bill Tutor and Kody Lamb, 87, $1,500 each; 4. Shane O'Connell, 78, $750. Third round: 1. (tie) Tilden Hooper, on Calgary Stampede's Tootsie Roll and Kaycee Feild, on Calgary Stampede's Zig Zag Cherry, 89 points, $2,500 each; Bill Tutor, 88, $1,000; 4. (tie) Cody Kiser and Taylor Broussard, 82, $375 each. Semifinal qualifiers: 1. Kaycee Feild, $5,500; 2. Bill Tutor, $4,000; 3. Cody Kiser, $3,375; 4. Tilden Hooper, $2,500. 
Steer wrestling: First round: 1. Matt Reeves, 4.4 seconds, $3,000; 2. Ty Eric;kson, 5.0, $2,000; 3. Tyler Waguespack, 5.1, $1,000; 4. Hunter Cure, 5.5, $750. Second round: 1. Tyler Waguespack, 4.6 seconds, $3,000; 2. Scott Guenthner, 4.8, $2,000; 3. Hunter Cure, 4.9, $1,000; 4. Blake Mindemann, 5.3, $750. Third round: 1. Tyler Waguespack, 4.5 seconds, $3,000; 2. Scott Guenthner, 5.0, $2,000; 3. Ty Erickson, 6.6, $1,000; Hunter Cure, 6.7, $750.  Semifinal qualifiers: 1. Tyler Waguespack, $7,000; 2. Scott Guenthner, $4,000; 3. Ty Erickson, $3,000; 4. Matt Reeves, $3,000. 
Team roping: First round: 1. Luke Brown/Paul Eaves, 4.9 seconds, $3,000 each; 2. Derrick Begay/Cory Petska, 5.2, $2,000; 3. Levi Simpson/Cole Davison, 5.3, $1,000; 4. Ty Blasingame/Kyle Lockett, 5.9, $750. Second round: 1. Brenton Hall/Chase Tryan, 5.6 seconds, $3,000 each; 2. Chad Masters/Joseph Harrison, 5.8, $2,000; 3. Ty Blasingame/Kyle Lockett, 7.1, $1,000; 4. Aaron Tsinigine/Walt Woodard, 10.5, $750. Third round: 1. Ty Blasingame/Kyle Lockett and Coleman Proctor/Ryan Motes, 4.9 seconds, $2,500 each; 3. Brenten Hall/Chase Tryan, 5.2, $1,000; 4. Chad Masters/Joseph Harrison, 5.8, $750. Semifinal qualifiers: 1. Ty Blasingame/Kyle Lockett, $4,250 each; 2. Brenten Hall/Chase Tryan, $4,000; 3. Luke Brown/Paul Eaves, $3,000; 4. Chad Masters/Joseph Harrison, $2,750. 
Saddle Bronc riding: First round: 1. Rusty Wright, 91 points on Big Rafter Rodeo's Damaged Goods, $3,000; 2. Jacobs Crawley, 86, $2,000; 3. CoBurn Bradshaw, 83, $1,000; 4. Cody DeMoss, 81, $750. Second round: 1. Lefty Holman, 86 points on Big Rafter Rodeo's Push Play, $3,000; 2. Joey Sonnier III, 85, $2,000; 3. Jacobs Crawley, 82, $1,000; 4. (tie) CoBurn Bradshaw and Cody DeMoss, 81, $750. Third round: 1. Rusty Wright, 89 points on Calgary Stampede's Xecutive News, $3,000; 2. Cody DeMoss, 88, $2,000; 3. Cort Scheer, 87, $1,000; 4. Jacobs Crawley, 86, $$750. Semifinal qualifiers: 1. Rusty Wright, $6,000; 2. Jacobs Crawley, $3,750; 3. Cody DeMoss, $3,125; 4. Lefty Holman, $3,000. 
Tie-Down roping: First round: 1. Shane Hanchey, 8.8 seconds, $3,000; 2. Cory Solomon, 8.9, $2,000; 3. Blane Cox, 10.0, $1,000; 4. Michael Otero, 20.3, $750. Second round: 1. Randall Carlisle, 9.4 seconds, $3,000; 2. Ryan Jarrett, 11.1, $2,000; 3. Adam Gray, 11.3, $1,000; 4. Shane Hanchey, 16.3, $750. Third round: 1. Ryan Jarrett, 9.3 seconds, $3,000; Michael Otero, 9.4, $2,000; 3. Randall Carlisle, 10.8, $1,000, Blane Cox, 10.9, $750. Semifinal qualifiers: 1. Ryan Jarrett, $5,000; 2. Randall Carlisle, $4,000; 3. Shane Hanchey, $3,750; 4. Michael Otero, $2,750. 
Barrel racing: First round: 1. Lisa Lockhart, 14.41 seconds, $3,000; 2. Tammy Fischer, 14.71, $2,000; 3. (tie) Amber Moore and Carley Cervi, 14.81, $875 each. Second round: 1. Lisa Lockhart, 14.36 seconds, $3,000; 2. Carley Cervi, 14.49, $2,000; 3. Hailey Kinsel, 14.72, $1,000; 4. Tammy Fischer, 14.76, $750. Third round: 1. Hailey Kinsel, 14.32 seconds, $3,000; 2. Carley Cervi, 14.54, $2,000; 3. Taci Bettis, 14.65, $1,000; 4. Jill Tanner, 14,75, $750. Semifinal qualifiers: 1. Lisa Lockhart, $6,000; 2. Carley Cervi, $4,875; 3. Hailey Kinsel, $4,000; 4. Tammy Fischer, $2,750. 
Bull riding: First round: 1. Chase Dougherty, 87 points on Four L & Diamond S Rodeo's Foolish Dreams, $3,250; 2. Josh Frost, 86, $2,250; 3. Jeff Askey, 76, $1,250; no other qualified rides. Second round: 1. Cody Teel, 86 points on Four L & Diamond S Rodeo's Wicked Sensations, $3,250; 2. Joe Frost, 85, $2,250; 3. Dustin Boquet, 79, $1,250; no other qualified rides. Third round: 1. Chase Dougherty, 88 points on Four L & Diamond S Rodeo's Girl Money, $3,000; 2. Dustin Boquet, 85, $2,000; 3. Cody Teel, 84, $1,000; 4. (tie) Jeff Askey and Jordan Spears, $375 each. Semifinal qualifiers: 1. Chase Dougherty, $6,000; 2. Cody Teel, $4,000; 3. Dustin Boquet, $3,000; 4. Josh Frost, $2,000. *(all totals include ground money). 

Super Series 5
Bareback Riding: First round: 
1. Logan Corbett, 88 points on Flying U Rodeo's Misplaced Identity, $3,000; 2. Ty Breuer, 85, $2,000; 3. Seth Hardwick, 84, $1,000; 4. Will Lowe, 83, $750. Second round: 1. Richmond Champion, 87 points on Calgary Stampede's Twin Cherry, $3,000; 2. Seth Hardwick, 85, $2,000; 3. Ty Breuer, 84, $1,000; 4. Caleb Bennett, 82, $750. Third round: 1. Ty Breuer, 89 points on Cervi Rodeo's Baby Face, $3,000; 2. Caleb Bennett, 87, $2,000; 3. Seth Hardwick, 86, $1,000; 4. (tie) Richmond Champion and Tanner Aus, 84, $375 each. Semifinal qualifiers: 1. Ty Breuer, $6,000; 2. Seth Hardwick, $4,000; 3. Richmond Champion, $3.375; 4. Logan Corbett, $3,000.
Steer wrestling: First round: 1. Kyle Irvin, 5.1 seconds, $3,000; 2. Bridger Chambers, 5.6, $2,000; 3. Tyler Pearson, 6.6, $1,000; Tanner Milan, 8.8, $750. Second round: 1. Bridger Chambers, 4.1 seconds, $3,000; 2. (tie) Billy Bugenig and Nick Guy, 4.6, $1,500; 4. Tyler Pearson, 4.8, $750. Third round: 1. Tanner Milan, 4.4 seconds, $3,000; 2. Tyler Pearson, 5.4, $2,000; 3. Kyle Irwin, 5.6, $1,000; 4. Bridger Chambers, 6.1, $750. Semifinal qualifiers: 1. Bridger Chambers, $5,750; 2. Kyle Irwin, $4,000; 3. (tie) Tyler Pearson and Tanner Milan, $3,750 each. 
Team roping: First round: 1. Tyler Wade/Billie Jack Saebens, 4.8 seconds, $3,000; 2. Kaleb Driggers/Junior Nogueira, 4.9, $2,000; 3. Riley Minor/Brady Minor, 5.3, $1,000; 4. Clay Tryan/Travis Graves, $750. Second round: 1. (tie) Lane Ivy/Buddy Hawking and Clay Tryan/Travis Graves, 4.7 seconds, $2,500 each; 3. Tyler Wade/Billie Jack Saebens, 5.4, $1,000; 4. Bubba Buckaloo/Hunter Koch, 7.8, $750.  Third round: 1. Bubba Buckaloo/Hunter Koch, 5.1 seconds, $3,000 each; 2. Jeff Flenniken/Jake Minor, 6.5, $2,000; 3. Kaleb Driggers/Junior Nogueira, 10.2, $1,000; 4. Garrett Rogers/Trey Yates, 10.7, $750. Semifinal qualifiers: 1. Tyler Wade/Billie Jack Saebens, $4,000 each; 2. Bubba Buckaloo/Hunter Koch, $3,750; 3. Clay Tryan/Travis Graves, $3,250; 4. Kaleb Driggers/Junior Nogueira, $3,000. 
Saddle Bronc riding: First round: 1. Ryder Wright, 89 points on Calgary Stampede's Xulted Cherry, $3,000; 2. (tie) Wade Sundell and Allen Boore, 86, $1,500; 4. Jade Blackwell, 81, $750. Second round: 1. Ryder Wright, 88 points on Flying U Rodeo's Wicked Dreams, $3,000; 2. J.J. Elshere, 86, $2,000; 3. Jake Wright, 85, $1,000; 4. Allen Boore, 81, $750. Third round: 1. Ryder Wright, 84 points on Calgary Stampede's Paegen Warrior, $3,000; 2. (tie) Allen Boore, J.J. Elshere and Wyatt Casper, 82, $1,250 each. Semifinal qualifiers: 1. Ryder Wright, $9,000; 2. Allen Boore, $4,000; 3. J.J. Elshere, $3,250; 4. Wade Sundell, $1,500. 
Tie-Down roping: First round: 1. Cody Craig, 9.0 seconds, $3,000; 2. Cooper Martin, 10.2, $2,000; 3. Ty Harris, $1,000; 4. Cade Swor, 11.8, $750. Second round: 1. Cooper Martin, 10.0 seconds, $3,000; 2. Taylor Santos, 10.5, $2,000; 3. Reese Riemer, 11.4, $1,000; 4. Cade Swor, 14.1, $750. Third round: 1. Timber Moore, 10.6 seconds, $3,000; 2. (tie) Cooper Martin and Cade Swor, 11.2, $1,500 each; 4. Cody Craig, 13.7, $750. Semifinal qualifiers: 1.Cooper Martin, $6,500; 2. Cody Craig, $3,750; 3. (tie) Cade Swor and Timber Moore, $3,000 each.
Barrel racing: First round: 1. Brittany Pozzi Tonozzi, 14.27 seconds, $3,000; 2. Stevi Hillman, 14.31, $2,000; 3. Nellie Williams-Miller, 14.56, $1,000; 4. Jackie Ganter, 14.73, $750. Second round: 1. Brittany Pozzi Tonozzi, 14.31 seconds, $3,000; 2. Nellie Williams-Miller, 14.40, $2,000; 3. Stevi Hillman, 14.61, $1,000; 4. Kellie Collier, 14.63, $750. Third round: 1. Stevi Hillman, 14.20 seconds, $3,000; 2. Nellie Williams-Miller, 14.29, $2,000; 3. Jackie Ganter, $1,000; 4. Carmen Pozzobon, 14.82, $750. Semifinal qualifiers: 1. (tie) Stevi Hillman and Brittany Pozzi Tonozzi, $6,000 each; 3. Nellie Williams-Miller, $5,000; 4. Jackie Ganter, $1,750. 
Bull riding: First round: 1. (tie) Sage Kimzey, on Cervi Rodeo's Magnum and Cole Melancon, on Cervi Rodeo's Showtime, 84 points, $2,750 each; 3. Parker Breding, 78, $1,000; no other qualified rides. Second round: 1. Parker Breding, 90 points on Cervi Rodeo's Big Time, $3,000; 2. Trey Benton III, 85, $2,000; 3. Koby Radley, 83, $1,000; 4. Boudreaux Campbell, 80, $750. Third round: 1. Sage Kimzey, 84 points on Four L & Diamond S Rodeo's HTTR, $6,750; no other qualified rides. Semifinal qualifiers: 1.Sage Kimzey, $9,500; 2. Parker Breding, $4,000; 3. Cole Melancon, $2,500; 4. Trey Benton III, $2,000. *(all totals include ground money). 

Semifinals 1
Bareback Riding:
1. Clayton Biglow, 91 points on Cervi Rodeo's Dream Machine, $3,000; 2. Seth Hardwick, 89, $2,000; 3. Richmond Champion, 86, $1,000; 4. (tie) Logan Patterson and Bill Tutor, 84, $375 each.  
Steer Wrestling: 1. Matt Reeves, 4.1 seconds, $3,000; 2. Josh Garner, 4.7, $2,000; 3. (tie) Kyle Irwin and Blake Knowles, 5.3, $875 each.
Team Roping: 1. Bubba Buckaloo/Hunter Koch, 5.1 seconds, $3,000 each; 2. (tie) Cody Snow/Wesley Thorp and Ty Blasingame/Kyle Lockett, 5.2, $1,500 each; 4. Rhen Richard/Quinn Kesler, 5.7, $750. 
Saddle Bronc riding: 1. (tie) Jesse Wright, on California Dreamin and Lefty Holman, on Cervi Rodeo's Forked Up, 87 points, $2,500 each; 3. (tie) Rusty Wright, Dawson Hay and Allen Boore, 86, $583 each. 
Tie-Down roping: 1. Jesse Clark, 8.8 seconds, $3,000; 2. (tie) Cimarron Boardman and Michael Otero, 8.9, $1,500 each, 4. Timber Moore, 9.0, $750. 
Barrel Racing: 1. Kaylee Gallino, 14,32 seconds, $3,000; 2. Tracy Nowlin, 14.34, $2,000; 3. Nellie Williams-Miller, 14.42, $1,000; 4. Stevi Hillman, 14.51, $750. 
Bull Riding: 1. Dylan Hice Vick, 90 points on Cervi Rodeo's Smoke Wagon, $3,000; 2. Parker Breding, 87, $2,000; 3. Stetson Wright, 84, $1,000; 4. Lon Danley, 78, $750. 

Semifinals 2
Bareback Riding: 
1. (tie) Ty Breuer, on Stace Smith Pro Rodeo's Witchy Woman, Lane McGeehee, on Calgary Stampede's Tootsie Roll and Tilden Hooper, on Calgary Stampedes, UVID Bubbles, 87 points, $2,000 each; 4. Kaycee Feild, 85, $750.
Steer Wrestling: 1. Tanner Brunner, 4.6 seconds, $3,000; 2. Will Lummus, 4.8, $2,000; 3. Ty Erickson, 5.6, $1,000; 4. Jesse Brown, $$750.  
Team Roping: 1. Clay Tryan/Travis Graves, 4.7 seconds, $3,000 each; 2. Chad Masters/Joseph Harrison, 5.1, $2,000; 3. Kaleb Driggers/Junior Nogueira, 5.3, $1,000; 4. Blake Texeira/Jade Corkill, 6.3, $750. 
Saddle Bronc Riding: 
1. Cody DeMoss, 87 points on Stace Smith Pro Rodeo's Goin South, $3,000; 2. Ryder Wright, 86, $2,000; 3. Jacobs Crawley, 84, $1,000; 4. Sam Kelts, 82, $750.  
Tie-Down roping: 1. Caleb Smidt, 9.0 seconds, $3,000; 2. Riley Pruitt, 9.6, $2,000; 3. Shane Hanchey, 9.9, $1,000; 4. Cody Quaney, 10.3, $750. 
Barrel Racing: 1. Carley Cervi, 14.32 seconds, $3,000; 2. Brittany Pozzi Tonozzi, 14.44, $2,000; Shali Lord, 14.60, $1,000; 4. Teri Bangart, 14.65, $750. 
Bull Riding: 1. Trevor Kasner, 85 points on Cervi Rodeo's Hambone, $3,000; 2. Brody Yeary, 82, $2,000; 3. Aaron Williams, 79, $1,000; 4. Clayton Sellars, 77, $750.

Wild Card
Bareback Riding: 1. (tie) Jake Vold, on Calgary Stampede's Welcome Delivery and Devan Reilly, on Fly U Rodeo's Come Down, 90 points, $2,500 each; 3. Logan Corbett, 88, $1,000; 4. Clint Laye, 83, $750; 5. Grant Denny, 82, $500; 6. Bill Tutor, 80, $500; 7. Cody Kiser, 78, $500.
Steer Wrestling: 1. Tyler Waguespack, 4.4 seconds, $3,000; 2. Tyler Pearson, 4.9, $2,000; 3. (tie) Bridger Chambers and Tanner Milan, 5.6, $875 each; 5. Sterling Lambert, 5.9, $500; 6. Trevor Knowles, 6.8, $500; 7. Cole Edge, 8.6, $500; 8. Rowdy Parrot, 14.8, $500; 9. J.D. Struxness, 15.2, $500.
Team Roping: 1. Jake Cooper/Caleb Anderson, 4.4 seconds, $3,000 each; 2. Paul David Tierney/Tanner Braden, 5.2, $2,000; 3. Billie Bob Brown/Shay Carroll, 5.7, $1,000; 4. Matt Sherwood/Tyler Worley, 10.9, $750; 5. Tyler Wade/Billie Jack Saebens, 14.1, $500. 
Saddle Bronc Riding: 1. Chase Brooks, 86 points on Calgary Stampede's Shoshone Mountain, $3,000; 2. (tie) Zeke Thurston and J.J. Elshere, 85, $1,500 each; 4. (tie) Spencer Wright, Hardy Braden and Wade Sundell, 83, $583 each; 7. Stetson Wright, 82, $500; 8. Dusty Hausauer, 71, $500; 9. Bradley Harter, 66, $500.
Tie-Down roping: 1. Tuf Cooper, 9.5 seconds, $3,000; 2. Ryan Jarrett, 9.9, $2,000; 3. Tyson Durfey, 12.1, $1,000; 4. Fred Whitfield, 12.2, $750. 5. Cooper Martin, $13.9, $500; 6. Kody Mahaffey, 16.2, $500; 7. 16.4, $500. 
Barrel Racing: 1. Jesse Fish, 14.35 seconds, $3,000; 2. Jimmie Smith, 14.61, $2,000; 3. Tammy Fischer, 14.71, $1,000; 4. (tie) Lisa Lockhart and Jessica Routier, 14.73, $625 each; 5. Tiany Schuster, 14.78, $500; 6. Hailey Kinsel, 14.79, $500
Bull Riding: 1. Sage Kimzey, 93 points on Cervi Championship rodeo's Dueces, $3,129; 2. Josh Frost, 89, $2,129; 3. Eli Vastbinder, 80, $1,129; no other qualified rides. 

Championship

Bareback Riding: 1. Kaycee Feild, 91 points on Flying U Rodeo's Blue Indigo; 2. Richmond Champion, 89; 3. Ty Breuer, 88; 4. Tilden Hooper, 87; 5. Clayton Biglow, 86, $1,250; 6. Logan Patterson, 85, $1,250; 7. Lane McGehee, 83, $1,250; 8. Seth Hardwick, 81, $1,250; 9. Devan Reilly, 78, $1,250; 10. Jake Vold, 66, $1,250. 
Steer Wrestling: 1. Josh Garner, 4.5 seconds; 2. Will Lummus, 4.6; 3. Blake Knowles, 4.8; 4. Kyle Irwin, 4.9; 5. Matt Reeves, 5.0, $1,250; (tie) Tyler Waguespack and Tyler Pearson, 5.1, $1,250 each. 
Team Roping: 1. Jake Cooper/Caleb Anderson, 5.2 seconds; 2. Ty Blasingame/Kyle Lockett, 5.4; 3. Clay Tryan/Travis Graves, 5.6; 4. Paul David Tierney/Tanner Braden, 5.6; 5. Chad Masters/Joseph Harrison, 9.9, $1,250. 
Saddle Bronc Riding: 1. Zeke Thurston, 91 points on Korkow Rodeo's Bad Onion; 2. Cody DeMoss, 89; 3. Dawson Hay, 89; 4. Jesse Wright, 88; 5. Ryder Wright, 87, $1,250; 6. (tie) Lefty Holman and Chase Brooks, 85, $1,250 each; 7. (tie) Rusty Wright and Jacobs Crawley, 84, $1,250. 
Tie-Down roping: 1. Tuf Cooper, 9.2 seconds; 2. Riley Pruitt, 9.3; 3. Michael Otero, 12.3; 4. Cimarron Boardman, 13.6; 5. Cody Quaney, 20.1, $1,250; 6. Shane Hanchey, 23.8, $1,250.
Barrel Racing: 
1. Nellie Williams-Miller, 14.29 seconds; 2. (tie) Carley Cervi and Stevi Hillman, 14.49 each; 4. Brittany Pozzi Tonozzi, 14.50; 5. Teri Bangart, 14.51, $1,250; 6. Jessi Fish, 14.53, $1,250; 7. Shali Lord, 14.57, $1,250; 8. Jimmie Smith, 14.77, $1,250; 9. Tracy Nowlin, 14.82, $1,250; 10. Kaylee Gallino, 19.79, $1,250. 
Bull Riding: 1. Sage Kimzey, 92 points on Four L & Diamond S Rodeo's House of Pain; no other qualified rides. 

Championship Shootout
Bareback Riding: 1. Kaycee Feild, 92 points on Korkow Rodeo' Onion Ring, $50,000; 2. (tie) Ty Breuer and Richmond Champion, 90, $15,000 each; 4. Tilden Hooper, 89, $5,500. 
Steer Wrestling: 1. Josh Garner, 4.6 seconds, $50,000; 2. Kyle Irwin, 4.8, $20,000; 3. Will Lummus, 5.1, $10,000; 4. Blake Knowles, 16.8, 5,500. 
Team Roping: 1. Ty Blasingame/Kyle Lockett, 5.0 seconds, $50,000 each; 2. Jake Cooper/Caleb Anderson, 5.3, $20,000; 3. Clay Tryan/Travis Graves, 9.9, $10,000; 4. Paul David Tierney/Tanner Braden, 19.8, $5,500. 
Saddle Bronc Riding: 1. Jesse Wright, 86 points on Flying U Rodeo's Flood Tide, $50,000; 2. Zeke Thurston, 76, $20,000; no other qualified rides. 
Tie-Down roping: 1. Michael Otero, 8.5 seconds, $50,000; 2. Cimarron Boardman, 10.5, $20,000; no other qualified runs. 
Barrel Racing: 1. Nellie Williams-Miller, 14.26 seconds, $50,000; 2. Brittany Pozzi Tonozzi, 15.10, $20,000; 3. Carley Cervi, 19.49, $10,000; 4. Stevi Hillman, 26.63, $5,500. 
Bull Riding: 1. Trevor Kastner, 90 points on Cervi Championship Rodeo's Smoke House, $50,000; 2. Sage Kimzey, 85, $20,000; no other qualified rides. 

Total payoff: $1,748,000. Stock contractors: Bailey Rodeo Company, Vold Rodeo and Cervi Brothers Rodeo. Rodeo secretary: Sunni Deb Backstrom. Timers: Tobyana Dunlavy and Mary Bruner. Announcer: Bob Tallman, Boyd Polhamus and Andy Seiler. Bullfighters: Cody Webster, Dusty Tuckness and Chuck Swisher. Clown/barrelman: Leon Coffee.  Flankmen: Shad Smith, Fred Boettcher, Chuck Kite, Scott Pickens, Ken Rehill and William Whitford. Chute boss: Binion Cervi. Pickup men: Chase Cervi, Randy Britton, Clint Humble and Gary Rempel. Music director: Josh Hilton.

 
 
 
PRCA Sponsors

MGM Grand Polaris Ranger Cinch Jeans Bloomer Trailers Gold Buckle Beer Outlaw Equine

Copyright © 2019 Professional Rodeo Cowboys Association. All rights reserved. No portion of ProRodeo.com may be duplicated, redistributed or manipulated in any form. By accessing any information beyond this page, you agree to abide by the Terms of Use.


PRCA Wrangler National Finals Rodeo Wrangler ProRodeo Tour Finale Presented by Justin Boots Xtreme Bulls RAM National Circuit Finals Rodeo ProRodeo Gear ProRodeo Tour World Standings Tour Standings PRCA Rodeo Schedule Rodeo Results Facebook Twitter Instagram YouTube Mobile App ProRodeoTv.Com